Wydawnictwo Akapit Press: Care Santos - Kłamstwo


Cześć 😊 Zostaję dalej w klimatach młodzieżowych. Te książki woziłam w aucie (w sumie mam wszędzie książki) i kiedy przyszło mi czekać w kolejce do lekarza, wzięłam się za czytanie z nudów i w sumie w ciągu trzech dni skończyłam obie części.
'Dla ludzi, którzy lubią czytać świat realny jest trochę obojętny. Pragniemy tylko, żeby pozwolono nam czytać.'


 Xenia ma jasno określony plan na życie, marzenia o studiach medycznych determinują jej całe życie, które polega głownie na nauce. Porządku w jej życiu pilnują rodzice, wprowadzając harmonogram dnia – kontrolują nawet czas na sen czy korzystanie z telefonu lub internetu. Pewnego dnia loguje się na pewnym portalu by dodać  recenzję przeczytanej książki i rozpoczyna korespondencję z nieznajomym.
Na dalszy plan schodzi nauka oraz obowiązki najważniejszy teraz jest jej nowy znajomy, z którym kontakt przebiega w sposób nieregularny – w poniedziałki, środy, piątki. Kiedy chłopak unika spotkania w realnym świecie, Xenia postanawia go odnaleźć po szczątkowych informacjach, które posiada. Jej cały świat legnie z gruzach kiedy odkryje prawdę….

'Czy kiedykolwiek się zastanawiałaś, ile tak naprawdę osób było dla Ciebie ważnych? Mam na myśli ludzi, którzy coś zmienili w Twoim życiu. Zwykle jest ich bardzo mało.'


 Ta książka jest boleśnie prawdziwa. Możemy oceniać główną bohaterkę jako mało rozważną lub po prostu głupią, jednak takie są nastolatki. Xenii żyjącej pod jarzmem rodziców wystarczy zainteresowanie płci przeciwnej, by po prostu porzucić swoje marzenia i dać się ponieść uczuciu. Nuta tajemniczości, sprawia, że bohaterka dostaje wręcz obsesji na punkcie nowego znajomego.
Eric natomiast jest jej przeciwieństwem. Miał trudne dzieciństwo, funkcję jego rodziców przejął kuzyn, który był dealerem narkotyków. Chłopak od najmłodszych lat jednak odstawał od środowiska, w którym wyrastał. Jednak lojalność i wdzięczność wobec osób, które się nim zajęły przekreśliła kilka lat jego życia. Dopiero wirtualna znajomość z dziewczyną sprawia, że chce coś zmienić w swoim życiu.
 Care Santos zderza ze sobą dwa skrajnie różne światy. Dziewczynę - której nic nie brakuje oprócz swobody i chłopaka - który miał swobodę, ale nie ma zainteresowania od najbliższych. Całą historię poznajemy dwuetapowo, najpierw Xenia prowadzi opowieść ze swojej perspektywy, a później Eric za pomocą listu przedstawia nam swoje życie. Pomimo, że te historie się przeplatają, że chłopaka poznajemy tylko z zapisków, myślę, że to on jest głównym bohaterem, to jego przekaz jest tym co tworzy całość.
 Bardzo dobry styl i umiejętność tworzenia postaci, bierność i nieporadność Erica jest wręcz namacalna i zaczyna nas uwierać. Smutek, pustka, żal – to można odczuć, w zderzeniu z tą książką, ale także nadzieję na lepszy czas. Na podstawie losów bohaterów można wynieść ważną lekcję, że wirtualna rzeczywistość może mieć niewiele wspólnego z rzeczywistością i trzeba być naprawdę uważnym i nie ufać ślepo przypadkowym osobom. Z drugiej strony pokazuje pokrętną logikę nastolatków.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Drogi czytelniku, dziękuję, że dotarłeś aż tutaj. Czekam na Twoje zdanie w tym temacie, śmiało- będzie mi miło podjąć się dyskusji.

Copyright © 2014 Patriseria , Blogger